Mėgstantiems turistauti mūsų pirties namelio dviems svečiams siūlome aplankyti keletą objektų, esančių netoli sodybos. Atstumai ir koordinatės nurodytos apytiksliai.
Mūsų sodyba įsikūrusi Labanoro regioniniame parke, kuriame apstu ežerų, piliakalnių ir juos jungiančių pėsčiųjų, dviračių ir automobilių kelių.
Molėtų astronomijos observatorija
Apie 7 km nuo sodybos, Kulionių kaimas. Koordinatės: 55.316398, 25.561578.
Observatorijoje organizuojamos ekskursijos, kurių dalyviai supažindinami su Lietuvos ir pasaulio astronomijos naujienomis, teleskopais, nuostabaus grožio spalvotomis planetų, žvaigždžių, ūkų, spiečių, galaktikų nuotraukomis. Dieninės ekskursijos metu taip pat yra pademonstruojamas 165 cm skersmens teleskopas – didžiausias mokslinės paskirties įrenginys Šiaurės Europoje.
P.S. Norintiems patiems patyrinėti dangaus kūnus, rekomenduojame nemokamą programėlę išmaniesiems telefonams SkyView (iTunes, Google Play)
Etnografinė sodyba ir dangaus šviesulių stebykla
Apie 6 km nuo sodybos, Kulionių kaimas. Koordinatės: 55.310013, 25.555824.
Šalia Molėtų observatorijos vaizdingoje Lenktinio ežero pakrantėje yra išlikusios senos etnografinės sodybos statiniai – rūsys, tvartas, pirtis. Ši sodyba, kaip ir visa pietinė Lenktinio ežero pakrantė priklauso Molėtų krašto muziejui.
1996 metais šalia sodybos buvo įrengta Senovinė dangaus šviesulių stebykla – šventvietė. Rato iš dešimties medinių šventyklos stulpų su kalendoriniais ženklais viduryje įrengtas akmeninis Saulės-ugnies aukuras. Stulpai žymi šešias pasaulio šalis ir Saulės tekėjimo bei laidos azimutus svarbiausių kalendorinių švenčių dienomis. Čia apsilankius galima susidaryti įspūdį, kaip senovėje buvo stebimi dangaus šviesuliai, atliekami kalendorinio laiko skaičiavimai.
Nuo 1997-tų metų paskutinį balandžio savaitgalį čia kasmet švenčiama senovinė lietuvių pirmosios žalumos šventė – Jorė.
Lietuvos etnokosmologijos muziejus
Apie 6,5 km nuo sodybos, Kulionių kaimas. Koordinatės: 55.315374, 25.555003.
Lietuvos etnokosmologijos muziejus yra pirmas ir vienintelis tokio pobūdžio muziejus pasaulyje. Muziejaus esmė – žmogaus ir žmonijos ryšiai su Kosminiu pasauliu.
Pagrindinis Lietuvos etnokosmologijos muziejaus uždavinys yra rinkti, kaupti, sisteminti, saugoti, moksliškai tyrinėti, eksponuoti ir teikti lankytojams informaciją apie žmogaus ir žmonijos ryšius su Kosminiu pasauliu.
Lankytojams organizuojamos dieninės ir vakarinės/naktinės programos.
Obelynės etnografinis kaimas
Apie 10 km nuo sodybos. Koordinatės: 55.291117, 25.633867.
Dviejų sodybų kaimas. 7 paminkliniai pastatai: 1 pirkia, 2 svirnai, 1 tvartas, 2 kluonai ir 1 pirtis. Kaimas išsidėstęs ~12 km į šiaurės rytus nuo Molėtų. Čiulėnų-Šnieriškių kelio pietinėje pusėje. Abi sodybas puošia aukšrų lapuočių grupės.
Apie 20 km nuo sodybos. Turgaus g. Molėtai | Pastovio ežeras.
FLIP Point wakepark įsikūręs ant Pastovio ežero kranto, Molėtuose. Kviečiame į FLIP Point pasimėgauti wakeboard’u ar sup’u.
Triušiukų slėnis savo veiklą pradėjo 2013 m. birželio 7 d. Šio slėnio įkūrėjai – Renata ir Ramūnas Lamauskai.
„Veiklos pradžioje turėjome vos 26 skirtingas triušiukų veisles. Šiuo metu 2 ha plote, aptvertoje teritorijoje, eksponuojama daugiau nei 40 skirtingų veislių triušių ir triušiukų: Belgijos milžinai, Vokietijos dėmėtieji milžinai, Prancūzijos avinai, Didieji šviesiai sidabriniai, Tamsiai sidabriniai, Didžioji šinšila, Bugundijos, Marderis, Vienos mėlynieji, Vienos pilkieji, Vienos mėlynai pilkieji, Naujosios Zelandijos baltieji ir raudonieji, Kalifornijos, Japonijos, Kiškiniai, Aliaska, Siamo, Ugniniai, Olandų, Rex, Angora, dekoratyviniai ir kt.
Triušiukų slėnyje taip pat galima pasigrožėti tauriaisiais elniais, Kamerūno ožiukais, nutrijomis, įvairiais paukščiais: stručiais, fazanais, kalakutais, dekoratyvinėmis vištomis, žąsimis, antimis, putpelėmis ir kitais šio slėnio gyventojais.
Pas mus galima ne tik susipažinti su gyvūnais ir paukščiais, paglostyti ir pamaitinti triušiukus, bet ir papramogauti: pajodinėti Poni arkliuku, pašokinėti ant batuto, pasisupti ant sūpynių, pamėtyti kamuolį į krepšį, pažaisti smėlio dėžėje ar tiesiog pailsėti pavėsinėje, pasigrožėti gamta.”
Labanoro regioninio parko apžvalgos bokštas
Apie 25 km nuo sodybos, Mindūnai. Koordinatės: 55.230439, 25.572623.
2015 m. Rugsėjo 22 d. 14 val. išbandyti savo jėgas kopiant į dangų pakvietė Labanoro regioninio parko apžvalgos bokštas – aukščiausias apžvalgos bokštas Lietuvoje. Jo aukštis – 36 m.
Įveikus išbandymą aukščiu, užlipus serpantininiais laiptais į aukščiausią bokštą Lietuvoje, kvapą užgniauš ir nuo bokšto atsiveriantys vaizdai. Pirmą kartą Lietuvoje turėsite galimybę savo akimis iš paukščio skrydžio išvysti Siesarties hidrografinį draustinį, apimantį takoskyrinį Siesarties ežerą (su salomis ir pusiasaliais) ir jo apyežerį ir vaizdingiausio Aukštaitijoje miškingo ežeringo kraštovaizdžio etaloną – pasižymintį unikaliais pusiasaliais, salomis, retų rūšių augalais, gyvūnais bei kitomis gamtos vertybėmis – Lakajų kraštovaizdžio draustinį, apimantį Baltųjų ir Juodųjų Lakajų ežerų duburius.
Apie 25 km nuo sodybos. Muziejaus g. 7, Mindūnai, Molėtų raj.
Ežerų žvejybos muziejaus ekspozicijose galima pamatyti įvairius žvejybos įrankius, kuriais žvejojo Rytų Lietuvos žmonės 19 a. pabaigoje, susipažinti su archaine žvejyba bei sužinoti, kaip šis verslas kito. Ekspozicija išdėstyta atstatytoje XIX a. žvejo pirkioje ir svirne. Seniausias muziejaus eksponatas yra įspūdingas 4 metrų ilgio XV a. luotas, ištrauktas iš Peršokšno ežero. Jis išskobtas iš storo medžio kamieno. Iš Tramio ežero atgabenta ir senovinė eldija.
Apie 28 km nuo sodybos, Stirniai. Koordinatės: 55.230964, 25.645858.
Stirniuose jau 1726 m. buvo dvi koplyčios: viena jėzuitų Šv. Jono, kurią Molėtų klebonas aplankydavo dukart per metus: per Šv. Kazimierą ir per Šv. Baltramiejų apaštalą. Matyt, panaikinus jėzuitų ordiną joje pamaldų nelaikydavo 1795 m. Kita Stirnių koplyčia priklausė Žarnovskiams.
Apie 30 km nuo sodybos. Koordinatės: 55.168438, 25.365304.
Netradiciniai meniniai eksponatai – „Mūsų NASA“, „Diogeno statinė“, „Robinzono namelis“ ir kt.
Apie 40 km nuo sodybos, Dubingiai. Koordinatės: 55.057746, 25.448592.
Dubingių piliavietė yra Asvejos ežero pusiasalyje, kuris anksčiau buvo sala. Tai didelė, apie 500 m ilgio ir iki 200 m pločio kalva. Dubingių piliavietė yra paskelbta Lietuvos kultūros paminklu ir įtraukta į Archeologinių vietų sąrašą.
Apie 40 km nuo sodybos. Koordinatės: 55.367143, 25.987333.
Ladakalnis (arba Ledakalnis) yra Ignalinos rajone, tarp Ūkojo ir Linkmeno ežerų, Papiliakalnės kaime, Aukštaitijos nacionaliniame parke. Tai 175 m aukščio kalnas, geomorfologinis gamtos paminklas.
Nuo kalno matosi net 6 ežerai: Ūkojas, Linkmenas, Pakasas, Asėkas, Alksnaitis, ir Alksnas. Yra paprotys į kalno viršūnę užnešti akmenukų ir palikti prie viršūnėje augančio ąžuolo.
Apie 50 km nuo sodybos. Koordinatės: 55.485423, 25.060664.
2015 m rugpjūčio 7 d. Anykščių regioniniame parke buvo atidarytas pirmasis Baltijos šalyse ir pirmasis Rytų Europoje Medžių lajų tako kompleksas: Medžių lajų takas, apžvalgos bokštas ir informacinis centras. Šis kompleksas, tapęs tikra sensacija, sulaukia ypač didelio lankytojų ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio šalių antplūdžio. Gausus lankytojų srautas tik įrodo, kad tai ypač pasiteisinęs projektas ir puiki pažintinio turizmo po Anykščių kraštą skatinimo strategijos priemonė.
Daugiau lankytinų vietų aplink Molėtus – infomoletai.lt.